Evropska akvatika je danas saopštila da će Evropsko prvenstvo za seniore biti održano u Beogradu od 10. do 25. januara.
Beogradu je još 2022. povereno domaćinstvo kako muškog, tako i ženskog šampionata Starog kontinenta 2026. Međutim, ta odluka je promenjena i odlučeno je da se Evropski šampionat za dame održi odvojeno od muškog, ali lokacija i datumi još nisu određeni.
To znači da naša ženska reprezentacija nema obezbeđeno učešće, već će vizu za plasman na EP morati da obezbedi kroz kvalifikacije.
Inače, i ranije je bilo planirano da Srbija učestvuje u kvalifikacijama za ženski šampionat, ali van konkurencije. Turnir će biti održan u Novom Sadu od 6. do 8. juna, a rivali naše selekcije koju će voditi Miloš Bradić će joj biti Švajcarska, Ukrajina i Finska. Izvesno je da je naša selekcija favorit u grupi i da može da obezbedi prvo ili drugo mesto koje vodi dalje. Ipak, ostaje žal što, mimo prethodnih najava i odluka, naše vaterpolistkinje neće imati priliku da ponovo pred svojom publikom prikaže šta može.
Evropsko prvenstvo naredne godine će biti održano kao i 2016. u Beogradskoj areni. Tada je naša muška reprezentacija osvojila zlato pobedivši Crnu Goru u finalu, odigranom pred više od 18.000 gledalaca, dok su devojke bile devete.
Inače, i prošle godine su održana dva odvojena šampionata – za muškarce u Hrvatskoj, a za žene u Holandiji. Međutim to je bila iznuđena odluka, s obzirom da je Izrael, koji je ranije bio određen za domaćina, morao da odustane zbog rata.
Novi format takmičenja
Sem domaćina ženskog šampionata promenjen je i format takmčenja, po drugi put od 2022.
Timovi u prvoj fazi neće biti podeljeni u dve divizije kao na EP 2024.
Na muškom turniru 16 ekipa će u prvoj fazi biti podeljeno u četiri grupe u kojima će biti smeštena po četiri tima.
Grupe će se sastojati od dve selekcije koje su završile među osam najboljih na Šampionatu Evrope iz 2024. godine i još osam timova koji će u junu kroz kvalifikacije izboriti učešće na Evropskom prvenstvu.
Posle tri kola u grupi, uz jedan dan odmora između utakmice, po tri selekcije iz svake grupe proći će dalje. Tako če najboljih 12 timova formirati dve nove grupe od po šest ekipa – Grupa E (timovi iz grupa A i C) i Grupa F (timovi iz grupa B i D).
Svi bodovi osvojeni tokom prve faze biće preneti u drugu fazu, gde će svaka reprezentacija igrati još tri utakmice sa novim protivnicima, da bi potom usledila nokaut runda.
Po dve najbolje ekipe u obe grupe igraće u polufinalu, dok će se ostali boriti za plasman od petog do 12. mesta.
Timovi koji takmičenje završe na četvrtim mestima u grupama prve faze boriće se za plasman od 13. do 16. mesta.
Format ženskog prvenstva je drugačiji. Takmičenje će trajati kraće od muškog – 11 dana.
U prvoj fazi će, kao i na muškom EP, učestvovati 16 selekcije koje će biti žrebane po istom principu. Međutim, u drugu fazu će proći samo prvoplasirane i drugoplasirane selekcije, koje će formirati dve nove grupe od po četiri ekipe. Bodovi se prenose. Igraće se još po dva kola, a prvoplasirani i drugoplasirani prolaze u polfuianle, a trećeplasirani i četvrtoplasirani u razigravanje od 5. do 8. mesta.
Ekipe koje ne prođu u drugu fazu razigravaće za plasman od 9. do 16. pozicije.