Nemačka je nekada bila jedna od evropskih vaterpolo sila. Osamdesetih godina je dva puta bila prvak Evrope. Na Olimpijskim igrama 1984. stigla do bronzane medalje, dve godine ranije bila je treća na Svetskom prvenstvu.
Međutim, sve je to sada davna prošlost. U 21. veku Nemci su osvojili samo jedno odličje – bronzu u Svetskoj ligi 2005, u Beogradu. Na Olimpijskim igrama nisu učestvovali od 2008. godine.
„Motor“ nemačkog vaterpola u slavnim danima bio je berlinski Špandau, četvorostruki prvak Evrope.
Veliki broj naših trenera je radio a i dalje radi u Nemačkoj. Trenutno glavnu reč i u reprezentaciji i Špandauu, kad je o struci reč, vode predstavnici srpske škole i pokušaće da vrate reprezentaciju i klub na staze stare slave.
Krajem 2022. za selektora je imenovan Miloš Sekulić, a nekoliko meseci kasnije kao asistent u stručnom štabu mu se priključio Vladimir Marković, koji je kasnije izabran za prvog trenera Špandaua.
Vladimir Marković je za sajt UVTS govorio o aktuelnom stanju u nemačkom vaterpolu, planovima i ciljevima.
Nekadašnji igrač Partizana, Crvene zvezde, Bečeja, nekoliko italijanskih klubova, je trenerskim poslom počeo da se bavi i pre nego što je “okačio kapicu o klin”.
„U italijanskoj Ćivitavekiji sam, kao aktivan igrač, 2002. godine počeo da radim sa mlađim kategorijama. Vodio sam 11-godišnjake, a najuspešniji igrač iz te generacije je Marko Del Lungo, sadašnji golman italijanske reprezentacije i Pro Reka“, priseća se početaka Vladimir Marković.
Nekoliko godina kasnije je vodio žensku selekciju Perua. Potom se vratio se u Srbiju. Radio je u mlađim kategorijama Partizana i bio trener juniorskog tima, Košutnjaka, koji je učestvovao u seniorskim takmičenjima. Istovremeno je pomagao Dragani Ivković u radu sa ženskim reprezentacijama Srbie. Posle Olimpijskih igara u Tokiju bio je asistent Dejana Savića u stručnom štabu muškog nacionalnog tima.Vodio je Stari grad u sezoni 2022/23, u kojoj je klub obezbedio plasman u Super ligu Srbije .
Sa Špandauom do prvog evropskog polufinala posle više od dve decenije
„Iz Nemačke je početkom prošle godine stigao poziv za se priključim stručnom štabu reprezentacije, kao asistent Milošu Sekuliću i da radim sa igračima koji su na širem spisku nacionalnog tima. U novembru sam prihvatio ponudu da preuzmem Špandau,
Prošla sezona u berlinskom klubu je bila dosta uspešna, a malo je nedostajalo da bude i uspešnija. Špandau je osvojio Kup Nemačke, u finalu plej-ofa nacionalnog prvenstva posle pet utakmica izgubio od Hanovera, a prvi put posle mnogo vremena je na evropskoj sceni ostvario zapažen rezultat, stigao do Fajnal fora Evro kupa. Prvi put posle 21 godine, Špandau je stigao do polufinala evropskog kupa.“, ističe Marković, čiji klub je u četvrtfinalu eliminisao vicešampiona Italije, Savonu.
Ovog leta Špandau se značajno pojačao. Došao je veliki broj igrača, uglavnom iz zemalja bivše Jugoslavije, među njima i talenat srpskog vaterpola Nikola Kojić.
„Stiglo je osam novih, većinom vrlo mladih igrača. Cilj je da se napravi stabilna ekipa, koja će da traje i da dugo igra zajedno. Neće biti mnogo promena narednih sezona.“
Dugoročni ciljevi kluba je da se Špandau, četvorostruki prvak Evrope, vrati tamo gde je nekad bio. Idemo korak po korak. Rezultat u Kupu Evrope je dodatan podstrek, želimo da nastavimo istim putem. Klub ima odlične uslove za rad, mada finansije su kao i skoro svuda u vaterpolu najveća prepreka. Potrudićemo se da u narednom periodu u prvi tim uključujemo i više nemačkih igrača, potencijalnih reprezentativaca.
Špandau je protekle sedmice igrao na Memorijalnom turniru „Vlaho Bata Orlić“ i ostavio dobar utisak, osvajanjem trećeg mesta. Od četvrtka do nedelje u Oradei će učestvovati na kvalifikacionom turniru Lige šampiona, zajedno sa Brešom, domaćinom Oradeom, grčkim PAOK-om i turskom Enkom.
„Na početku procesa stvaranja ekipe. Treba vremena i da se novi igrači međusobno upoznaju, da se ja upoznam s njima, da se oni naviknu na mene i moj sistem rada, ali mislim da smo na dobrom putu. Na turniru u Beogradu smo igrali prve zvanične utakmice u novom sastavu, a već narednog vikenda igramo kvalifikacije u Oradei.
Start sezone u Oradei, ciljevi nepromenjeni
Ocenjujući šanse Špandaua na kvalifikacionom turniru za Ligu šampiona, koji će u Oradei biti održan od 12. do 15. septembra, Marković kaže:
„Biće to jako težak turnir. Jasno je da je Breša favorit. Ostala je bez nekoliko važnih igrača.Đorđe Lazića je prešao u Jadran iz Herceg Novog, golman Petar Tešanović u Marselj, a Vićenco Rencuto u Sabadelj. Koliko znam, nisu dovodili zvučna pojačanja, ali oni imaju dosta jaku bazu mladih igrača. Među njima je i 22-godišnji centar Tomaso Đanaca, koji je igrao za Italiju na Olimpijskim igrama. Oradea je takođe vrlo dobar tim, PAOK je nezgodan. Borićemo se, probaćemo da dođemo do prvog mesta, ali i ako ne uspemo imaćemo priliku u Evro kupu.
Ciljevi za ovu sezonu su da se, kao i uvek, borimo za sva tri trofeja u Nemačkoj, prvenstvo, Kup i Super kup i da što dalje odemo na evropskoj sceni.
Podmlađivani nacionalni tim gleda ka Los Anđelesu
Špandau je podmladio tim, a slična situacija je i sa reprezentacijom Nemačke.
„Posle Evropskog prvenstva u Hrvatskoj, na kome je Nemačka osvojila 12. mesto, po planu Miloša Sekulića je značajno podmlađen nacionalni tim. Napravljen je dobar potez. Među kandidatima za reprezentaciju je mnogo mladih igrača koji obećavaju. U novi olimpijski ciklus smo krenuli sa novim sastavom i sa ambicijama da se kvalifikujemo za Igre u Los Anđelesu 2028, kao ii da se, za početak, ustalimo među osam najboljih selekcija u Evropi.
Da Nemačka ima igrače na koje može da računa govore i poslednji rezultati. Prošle sedmice, Nemci su osvojili peto mesto na Evropskom prvenstvu za igrače do 19 godinatima u Burgasu. Selekcija koju vodi takođe srpski trener, Nebojša Novoselac, je time ostvarila najbolji rezultat za nemački juniorski vaterpolo još od 1995. i petog mesta na Svetskom prvenstvu.
„Rezultat u Burgasu je ohrabrujući za budućnost nemačkog vaterpola. Juniorska selekcija nije bila daleko ni od polufinala, samo je golom razlike izgubila od Mađarske. Veliki broj vaterpolista iz te ekipe je u konkurenciji za seniorsku reprezentaciju. Uostalom i jedan od njih, Fin Daubert, je bio u seniorskom timu na Evropskom prvenstvu“.
Na prvi pogled, nemački vaterpolo se svodi na dva kluba Špandau i Vaspo Hanover, koji već godinama skoro redovno igraju u finalu. Da li je to dovoljna baza za formiranje reprezentacije.
„Ne bih se složio da se sve svodi samo na dva kluba. Hanover i Špandau odskaču, oni su na malo višem nivou. Ali ni Duizburg nije loš, ove sezone se još pojačao. Sve ozbiljnije radi i Ludvigsburg iz Štutgarta,a tu je i Potsdam, koji ima veliki broj juniorskih reprezentativaca. Potsdam ima internat za vaterpoliste. Sistem u tom klubu je takav da igrači koji dođu u taj klub mogu da uklapaju obaveze u školi i da treniraju dva puta dnevno. U Prvoj ligi je deset klubova, kao i u Srbiji. Nije to nivo najboljih evropskih liga, ali ide na bolje i baza potencijalnih reprezentativaca se širi.
Koliko je vaterpolo popularan među mladima, da li je baza u mlađim kategorijama razvijena?
„Ne mogu da kažem da nema dece koja treniraju vaterpolo. Međutim to nije dovoljan broj. U Nemačkoj, kao i u mnogim zapadnim zemljama, mladima je kada završe fakultet praktično rešena budućnost. Svesni su da će bolje živeti i više zarađivati ako se posvete zanimanju za koje su se školovali, nego u vaterpolu, pa dosta njih prerano napušta vaterpolo.
Svaka čast reprezentaciji Srbiji, kalendar veliki problem modernog vaterpola
Ovog leta sve oči sportskog sveta bile su uprte ka Parizu i Olimpijskim igrama, a Srbija je imala čemu da se raduje. Treći put za redom vaterpolo reprezentacija je postala olimpijski prvak.
„Svaka čast reprezentaciji Srbije, ostvarila je ogroman uspeh. Potajno sam se nadao da možemo do medalje, ali zlato nisam očekivao.
Na pitanje da li nivo vaterpola na Olimpijskim igrama pokazuje da ovaj sport ide u dobrom pravcu, Marković odgovara:
„Ne bih toliko govorio o nivou, koliko o pripremljenosti igrača. Ogroman problem je veliki broj takmičenja i utakmica, posebno tokom ove godine, kada je klupska sezona bila prekinuta zbog Evropskog i Svetskog prvenstva. Selektorima je vrlo teško da tempiraju formu i da ekipe dovedu do nivoa na kojem treba da budu. Malo je vremena za pripreme, na koje reprezentativci dolaze posle napornih klupskih sezona. Zbog toga je sve više povreda. Gledajući utakmice na Olimpijskim igrama stekao sam utisak da su mnogi igrači bili premoreni i zbog toga nisu pružili sve što mogu.
Kalendar takmičenja, sa velikim brojem utakmica, je najveći problem današnjeg vaterpola. Nažalost, kao što je nedavno na tribini na Korčuli rekao Dejan Savić, niko ne pita ni trenere ni igrače kada se prave kalendari i programi takmičenja. Ne traže naše mišljenje da li igrači mogu sve to da izdrže, koliki je rizik od povreda, zaključio je Marković.